THE POST - BİR GAZETE NASIL DEVLEŞİR?

THE POST - BİR GAZETE NASIL DEVLEŞİR?


Filmin baş rollerini Tom Hanks ve Meryl Streep paylaşıyor. Tom Hanks'i Forest Gump'ı izlediğim günden beri çok severim. Harika bir oyuncu. Çok sevimli bir yüze sahip, yaşlanmış olması karizmasına karizma ekleyen bir insan. Aynı şey Merly Streep içinde geçerli. Kesinlikle yaşlanmayan bir güzelliğe sahip. Ha keza oyunculuğu her yeni filmle başka bir evreye ulaşıyor. 

Peki The Post nedir? Nasıl bir filmdir? Konu olarak neyi işler?

Amerika'nın devlet sırlarının The New York Times gazetesinde yayınlamasını ve yerin yerinden oynamasını anlatıyor. Amerika zamanında Vietnam'a savaş için asker yollar, amacı zafer kazanmaktır lakin işler yolunda gitmez. Fakat hangi devlet yenildiğini yapamadığını kolay kolay kabul eder ki? Amerika halka karşı göz boyayan bir politikayla her şeyin iyi olduğunu, savaşı iyi idare ettiklerini söylüyorlar. Askerler gönderilmeye devam ediyor bu süreçte. Yani zaten cehennem gibi olan bir yere öldürülecek yeni insanlar gönderilmiş oluyor. Zaten savaşların karanlık yüzü tam olarak bu değil mi? Sırf politikalar uğruna onlarca masum gencin ölüme sürüklenmesi. Kendi topraklarından kilometrelerce uzaklıktaki devletlerin iç işlerine karışıp, tüm düzeni paramparça etmeleri... Kısacası savaş her daim ölüm oranında bir artış sağlıyor. Her neyse The New York Times bu devlet sırlarını taa Vietnam savaşı konusu gündeminde olan en eski başkanlara kadar götürüyor. O sıra devletin başında olan Nixon'da halkı yanıltanlardan birisi. Durum böyle olunca, devlet gazetenin devlet sırları ifşasının doğru olmadığını, güvenliğe zarar verdiğini vereceğini söyler ve gazeteyi durdurma kararı aldırır. 


Ama tam bu noktada oyuna The Post yani sevimli Tom Hanks ve harika Meryl Streep işe tam anlamıyla dahil olur. Onlar belgelerin peşine düşer. Ortalık karışır. Gerisini anlatmayayım çünkü spoilera girer. Ya da dur anlatayım ama bu kısımdan sonrasını aman senin anlatacakların benim izlememi engellemez anlat sen diyenler devam etsin.
Şimdi The Post başında Meryl Streep yer alıyor gazeteden sorumlu olan kişi ise Tom Hanks. Ele geçen belgelerin basımı devlet tarafından engelleme kararı çıkarılınca haliyle işler sarpa sarıyor. Mahkemeye kadar herkes tedirgin tedirgin beklerken The Post'tan bir gazeteci belgeleri buluyor ve gazeteye getiriyor ve Tom Hanks durur mu hiç! Baskı için hemen hazırlıklara başlıyor fakat sorun şu ki bu baskıyı yaparlarsa mahkemelik olacaklar ve hatta hapse bile girebilirler.
Buna rağmen baskı yapma kararı alınıyor bizzat Meryl Streep tarafından. O ana kadar hep erkek egemen tarafından geri plana atılmaya çalışan o yönetici ortaya çıkıp son noktayı koyuyor ve baskı yapılmasına karar veriyor! Harika bir andı bence. Öylesine önemli bir kararı verirken parayı ve konumu bir kenara koyup özgürlüğü seçmesinden bahsediyorum.

ÖZGÜR BİR BASIN!

Film temelde bunu veriyor aslında. The Post'u post yapan sonunda gerçek bir haber yakalaması ve onu her şeye rağmen basmasıydı. Ne demişler hayat cesurlara güler. Ayrıca bu olayın ardından diğer tüm gazeteler destek amaçlı belgeleri basarlar ve yine burada güzel bir sonuca varmamızı sağlarlar! Seni senden olan kurtarır. Bugün benim başıma gelen yarın senin başına gelebilir. Kendi kendilerini ayağa kaldıran özgürlüğü savunmaları oldu.
Mahkemede bunu destekleyen bir karar vererek gazetelerin baskılarını bir suç unsuru olarak kabul etmedi. Güzel bir açıklama vardı en sonda: BASIN DEVLETE DEĞİL HALKA HİZMET ETMELİDİR. 
Zaten basını sıkıştıran Nixon devleti kısa bir süre sonra Watergate Skandalı ile kendini çok zor bir duruma sokup, istifa etti.
Eden bulur dediğimiz şey oldu kısacası. Keşke tüm suçlular cezalarını bu denli çabuk bulabilseler değil mi? 
SONUÇ: Film, kadro, YÖNETMEN(Steven Spielberg), oyunculuklar(sadece baş roller değil yan rollerde oldukça parlaktı), senaryo, akış her şeyi ile dört dörtlük bir filmdi. Kesinlikle izleme listenize dahil etmelisiniz benden söylemesi!

Fragman: