VATANIM SENSİN FİNAL Mİ YAPIYOR?


VATANIM SENSİN SON SEZON

Yayına girdiğinden bu yana oldukça ses getiren bir yapımdı Vatanım Sensin. Her bölümde harika oyunculuklar, kostümler, setler sunuldu sunulmaya da devam ediliyor. 43. bölümde bu gece yayınlandı. Reytinglerde oldukça iyi çıkaran Vatanım Sensin dizisini belli ki tüm Türkiye sevmiş. Ama okuduğum haberlerde gördüm ki bu sezon Vatanım Sensin final yapacak. Zaten dizi en başında 2 sezon olarak planlanmış ve bence oldukça da iyi yapılmış. Çünkü gerçek kesitlerin yer aldığı, tarihin yansıtıldığı bir dizi 5-6 sezona yayılmamalı. Az ve öz bir biçimde konu ele alınmalı ve izleyici de bıktırılmadan iyi bir şekilde sonlandırılmalı. Biliyorsunuz dizi tutuyorsa hadi 100 bölüm çekelim kafası Türkiye'de oldukça popüler. 
Ama 100 bölüm 2 saatten çekilmeye çalışılınca ne oyuncu ne de hikaye kalıyor ortada. İlk bölüm ve son bölüme bakıldığında aynı dizinin bir bölümü değil de bambaşka bir film karesi hissi oluşturuyor. Oyuncular değişiyor, senaryo bambaşka oluyor, reytingler e haliyle izleyiciler soğuyor. Kısacası biraz olsun dizileri kısa çekmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Yapımcılar ve sponsorlarda bunu benimsese keşke. 
Örneğin Fi ne güzel 11 bölümden 2 sezon temiz temiz çekildi ve bitmesi yakındır. Harika oyunculuklar, keskin bir senaryo, iyi görüntüler, iyi bir iş... Adından söz ettiren yapımları yapabilecek kadar kaliteli ekiplerimiz mevcut tek engelleri reyting için güzel hikayelerin heba edilmesi. Bu yüzden Netflix bu konuda harika işler çıkarıyor. 
Vatanım Sensin'e geri dönersek Halit Ergenç Bergüzar Korel çiftinin oyunculuğu zirveye ulaştı ve onlar kendileriyle beraber bir çok genç oyuncuyu da görmemizi sağladı. Aralarındaki uyum diziye haliyle bizlere yansıyor. Hele ki 43.bölümde her şey doruk noktasına ulaştı. 
Azize'nin başına gelen talihsizlikler, Cevdet'in gizli görevinin tehlikeye düşmesi, Leon ve kuzeni kılkuyruk ile olan baş ağrısı daha onlarca sıkıntı. Hepsi bir araya geldi ve bir sonraki bölüm baya büyük ses getirecek gibi duruyor. Cevdet'in öfkesini ve bence sonunda Leon'un öfkeli taraflarını göreceğiz. Tarihimizden bir çok anın yer aldığı Vatanım Sensin umarım kendine yakışır güzel bir son hazırlar. Ama nedense içimden bir ses dizi sonunda Cevdet'in öleceğini söylüyor. Biraz buruk bir son vereceklermiş hissi var dizide. 
Umarım Vatanım Sensin'in finali ile yapımcılar daha iyi yapımlar yapmaya devam ederler. Geçenlerde canımı sıkmıştı. Bu mükemmel oyuncular şimdi bu dizi bitince saçma sapan senaryoları olan işleri güçleri erkek kız peşinde koşturan veletleri mi canlandıracaklar. Tek dileğim oyuncularımızın oyunculuklarını hak ettikleri dizi ve filmlerde yer alabilmeleridir. 
Örneğin ben Gökçe Bahadır'ın oyunculuğuna bayılan biriyim. Gerçekten bir çok zor rolün altından rahatlıkla kalkan bir isim ama bir türlü yer aldığı son yapımlar yeteri reyting alamadı. Üzülüyordum. Ta ki Ufak Tefek Cinayetler'e kadar. Alengirli bir senaryo, oyunculuklarını ön plana çıkaran kaliteli bir yapım. Tabi ki izleyenlerden 3-4 bölümden sonra müptelası oldu dizi karakterlerinin. Yani siz iyi bir senaryo iyi seçilmiş bir kast verdiğinizde reyting hiçte önemli olmuyor çünkü izleyiciler elinde sonunda o diziyi takip ediyor.
Umudum Vatanım Sensin'den sonra yine aynı kalitede tarihi dizileri görebilmemizdir. 
Final olacağı için üzülmeyin. Aksine sevinin. Çünkü uzasaydı hem oyuncular hem de senaristler bir noktadan sonra yeteri kadar iyi iş çıkaramayabilirdi. Sonuçta belli bir tarih aralığında, genel hatlarıyla yaşanılmış tarihi olaylardan hareketler çekiliyor dizi. En güzel kısa kaliteli ve öz olması.
Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?