KENDİ KENDİNİN ÖĞRETMENİ OL! ÜCRETSİZ EĞİTİM PORTALLARI

ÜCRETSİZ EĞİTİM PORTALLARI

Hepimizin tahmin edebileceği gibi herkesin dershanelere verecek parası yok. Hatta kimi zaman okula gidip gelmek bir dünya kadar para gerektiriyor. Herkes çok iyi koşullara doğmuyor, anadan babadan şanslı olmuyor. İlk önce bunun bir bilincine varalım. Öncelikle az sonra paylaşacağım platformlar tamamıyla ücretsiz. Yani baştan sona eğitimi ücretsiz alabiliyorsunuz. Bu sayede üniversiteye gidememişseniz ya da hobi edinmek istediğiniz alanın kursuna gidemediyseniz oldukça yardımcı olacaklardır size. Sadece bunlar içinde değil, iş hayatında kendini geliştirmek isteyenler, ülke içi sınavlarda iyi puanlar almak isteyenler, bir şehri gezmek ama orada neler olduğundan pek emin olmayanlar... Herkes için bir şeyler var aşağıda. Hadi o zaman lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.ODTÜ - Ücretsiz Sertifika Programları - TIK
Bu site Avrupa Birliği yardımı ile kurulmuştur ve açıldığı ilk günden bu yana yeni programlar eklenmeye devam etmektedir. Burada amaç yeni bir iş kuranlara yol göstermek olsa da hepimizin yapmak istediği bir şeyler bulabileceği bir program. Web dizayndan Seoya, tasarımdan programlamaya kadar bir çok seçeneğiniz var. Bir bakın derim.

Çok Gezenti - Burak Akkul - TIK
Bu programı taa ilk başladığı bölümden takibe almıştım. Dünyanın çeşitli yerlerini gidip enlemesine boylamasına gezen bir çiftin programı bu. Harika notlar aldırıyorlar gezmeyi seven insanlara. Bir yere gitmeden önce açıp vlog tadındaki programlarını izlerseniz kesinlikle çok işinize yarayacaktır. 

Youtube 
Ne? Yoksa sen Youtube'da sadece fenomenler mi takip edilir sanıyordun? Youtube araştırmasını bilen her insan için bir bilgi cenneti. Ben bir kaç kanal adı vereceğim sizlere. Bu kanalların kimisi, Photoshop kimisi eğitim kimisi fotoğrafçılık gibi alanlarda derinlemesine bilgi sunuyor. Ama bazıları İngilizce olabilir dert etme bu kadar anlayamayacağın tarzda anlatmıyor. Hayatta merak ettiğin her şey ama her şey ile alakalı bir kanal bulabilirsiniz. Hatta bazı Youtuberlar işinde oldukça iyi bu yüzden onlardan alacağınız bilgilerde bir o kadar iyi oluyor.

Ücretsiz Telefon Uygulamaları 
Bir çok ücretsiz uygulama mevcut hem android hem de apple storeda. Kimileri sadece dersleri, kimileri dil öğrenmeyi, kimileri edindiğiniz hobiler hakkında bilgi vermeyi tercih ediyor. En güzel yanı ise hiç ücret ödemememiz.

Kütüphane
Evet yanlış okumadın kütüphane. Yani binlerce kitaba yuva olan o büyük ve çoğunlukla boş olan yapılar. Tamamen ücretsiz onlarca kütüphanemiz var. İçinde binlerce harika kitap bizi bekliyor ama biz gidip okumaya üşeniyoruz, çünkü internette özetlerini okumak bizi acayip kültürlü yapıyor! Okumaya da ne gerek varmış değil mi? Açarım sorarım Google amcaya o verir bana doğru cevabı. Oysa dünyanın en zeki ve en girişimci insanları, bir işi planlamaya girişmeden önce o işle alakalı yazılmış onlarca kitap okumayı tercih ediyor. Deliler sanırım neden Google amcaya sormamışlar ki? Diyeceğim o ki kitaplara ücretsiz ulaşabileceğiniz bir kütüphaneye gidiverin hem ayaklarınız açılmış olur!

Belediyede açılan kurslar ya da Halk Evi kursları gibi ücretsiz sertifikalı kurslar
İnanın bir çok belediye mesleği olmayan, imkanı olmayan, hobi edinmek isteyen insanlar için kurs imkanı sağlamakta ve bu kurslara herhangi bir ücret ödemeden gidebiliyorsunuz. Kursu başarı ile tamamladığınızda ise onaylı sertifika alabiliyorsunuz. Bu sayede hem bir beceri hem de yeni bir imkan edinmiş olabiliyorsunuz.