SERVİSE GİTMEYİN SERVİS SİZE GELSİN!

SERVİSE GİTMEYİN SERVİS SİZE GELSİN! BiÇözüm Hizmetleri

Kişisel bir blog yazmanın en güzel yanı beğendiğiniz her şeyi paylaşabilmenizde yatıyor bence. Belli bir konsepte bağlı kalmadan, hoşunuza giden her konu hakkında yazabilirsiniz. O yüzden size geçtiğimiz günlerde şans eseri karşılaştığım bir firmadan bahsedeceğim. Bir iş görüşmesi esnasında öğrendiğim ve birçok yararlı hizmeti bulunan bu firmayı bence herkes bilgi sahibi olmalı. Çünkü verdiği hizmetler hepimiz için yararlı olabilecek konularda. 
O zaman başlayalım! 

BiÇözüm firmasının benim en tuttuğum hizmeti Evden Alım Hizmeti! 

Bildiğiniz üzere küçük ev aletleri için servisler eve gelip ürünü almak gibi bir hizmet sunmamaktadır. Bu hizmeti sunmadıkları için çağrı merkezi arama, yetkili servisi bulma, servise gidebilmek için işten izin alma, ürünü götürme, parça bekleme, tamir edilen ürünü geri alma gibi uzun uzun süreçleri bulunmaktadır. Hele ki evde herkes çalışıyorsa servis işleriyle uğraşmak tam bir eziyet haline alabilmektedir. 
Bu eziyetten kurtulmak için başvurabileceğimiz bir mecra yoktu, tabi BiÇözüm'ü öğrendikten sonra olduğunu öğrenmiş oldum. Ürününüzü kapınıza kadar gelip alan güleryüzlü bir ekipleri bulunmakta. Ürünü yetkili servise ulaştırıp servis süreçleriyle bizzat ilgileniyorlar, ürün incelenmeleri tamamlandığında ise ürününüzü kapınıza kadar geri getiriyorlar. 
Tabi şimdi aklınızda oluşan bir soru işareti olduğuna eminim!

BiÇözüm firmalar tarafından yetkilendirilmiş bir firma mı?

Evet. 
Yetkili Satış Ortakları ve götürdükleri servislerde markaların yetkilendirilmiş servisleri. Yani son derece legal bir biçimde işleyen, rahatlığınızı ön plana koyan bir hizmet sunuyorlar bizlere.
Sadece bununla da bitmiyor!
Diyelim severek kullandığınız çaycınızın cam demliği kırılıverdi. Şimdi onu nereden alacaksınız? Ürünün orijinal olup olmadığını nereden öğreneceğiz ya muadil bir ürünü almış olursak diye endişelenmemize gerek kalmayacak! Çünkü BiÇözüm bizlere orijinal aksesuar satışını sunmakta. Yani www.bicözüm.com/magaza 'ya girerek kendi ürününüzü uygun bir yedek parçayı masabaşından öğrenebiliyoruz. 
Hizmetler bununla da bitmiyor. Ürününüzü yeni aldıysanız yine yararlanabileceğiniz bir paketi bulunmakta. Hepimiz biliyoruz, bazen ürün kendi sorun çıkarıp çalışmayı bıraksa da bizim kendi hatalarımızla bozulan birçok ürünümüz bulunmakta. BU süreçte ya bozulan ürünün tüketici hatası yüzünden garanti kapsamı dışında onarımı yapılacak ya da yerine yeni bir ürün alınacak. İşte BiÇözüm bize diyor ki ürününüzü yeni aldığınız süreçte sitemize kayıt olup, Onarım Paketi satın alırsanız, üretici hatalarını Kullanıcı Hataları Dahil 1 Yıl Boyunca Ücretsiz tamir edeceklerini teyit ediyorlar. 
Bu hizmetleri öğrendiğimde gerçekten şaşırmıştım. Çünkü bundan önce çalıştığım işte servise yönlendirme süreçlerinin içerisinde yer almıştım. Orada çalışırken müşterilerin en şikayetçi oldukları şey küçük ev aletlerinin evden alımının yapılmamasıydı. Müşteri servise gidemiyor gitse bile ürünün tamir süreci hakkında yeterli bilgi alamadığından rahatsız olduğunu dile getiriyordu. 
BiÇözüm bu açık noktayı verdiği hizmetler kaliteli bir biçimde doldurmuş doğrusu. Eğer küçük ev aletlerinizle alakalı bir sorunla karşılaşırsanız bir bakın derim. Aklınıza takılan sorular içinde ayrıca canlı destekleri bulunmakta, oradanda bilgi alabilirsiniz. 
Siteyi ve hizmeti bir de ben kendi gözlerimle göreyim derseniz buyrun tıklayın!